Merkez Bankası yeni faiz kararını açıkladı! Piyasalar nasıl etkilendi?


Merkez Bankası yeni faiz kararını bugün 14.00 itibarıyla açıkladı. 2022 yıılının dördüncü faiz kararı merakla bekleniyordu. Piyasalar üzerinde etkisi olan faiz kararına yönelik analistlerin beklentisi faizin sabit tutulması yönündeydi.

Merkez Bankası yeni faiz kararını açıkladı!

Merkez Bankası geçtiğimiz yıl faizde puan kırarak faiz oranını yüzde 14’e kadar çekmişti. Ancak 2022 yılından beri faiz oranında bir değişiklik yapılmadı. Analistlerin beklentisi de faiz oranının tekrar yüzde 14 seviyesinde tutulması yönündeydi.

TCMB son faiz kararında “Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir” değerlendirmesini yapmıştı. Ekonomistlerin yıl sonu politika faiz oranı beklentilerinin medyanı da yüzde 14 seviyesinde.

Bugünkü toplantıda da Merkez’in faizi sabit bırakması bekleniyordu. Reuters’ın PPK anketine katılan 18 ekonomistin tamamı da faizin sabit bırakılacağını düşünüyordu. Benzer şekilde Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin anketine katılan 19 kurumun medyan beklentisi de politika faizinin yüzde 14 seviyesinde sabit bırakılacağı yönündeydi.

Nitekim beklenen bu şekilde oldu ve faiz oranı yüzde 14 seviyesinde sabit tutuldu.

Read More

Leave Your Comments

Your email address will not be published.

Copyright 2011-2021. All Rights Reserved