Meteoroloji’den sıcaklık düşüşü ve zirai don uyarısı

* Fotoğraf: Arşiv / AA

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), Balkanlardan gelen soğuk hava dalgasının etkisiyle Tekirdağ başta olmak üzere Trakya ve Marmara’da hissedilir derecede düşen sıcaklıkların yağış ve zirai don tehlikesine neden olacağını açıkladı.

MGM, vatandaşların meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı tedbirli davranmalarını isterken 12 Nisan Salı günü itibariyle şu bölgeler için zirai don uyarısı yaptı:

  • Trakya 
  • Karadeniz’in iç ve yüksekleri
  • İç Ege
  • Marmara’nın güney ve doğusu
  • İç Anadolu
  • Akdeniz’in iç ve yüksekleri
  • Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun yüksekleri

Don tehlikesine karşı önlem uyarısı
Zirai don nedir?

Tarımsal faaliyetlerdeki en büyük risk olan don, kısaca sıcaklığın 0°C’ın altına düşmesiyle veya 0°C’a yakın derecelerinde meydana gelen bir olay.

Don olayı bitkisel üretimi olumsuz olarak etkileyen en önemli doğal afetlerden birisi. Özellikle ilkbahar geç donları meyve ve sebze üretiminde ciddi zarara yol açar. Don zararı çiçek ve meyvenin yanı sıra genç sürgünlerde de görülür. 

Don olayının önceden tahmini üretim açısından hayati önem taşır çünkü donun sonucu üreticinin bir yıllık emeğinin boşa gitmesi demektir.

MGM, zirai don tehlikesine karşı tüm ülkeyi 15 Nisan Cuma günü sabah saatlerine, doğu kesimlerini ise 17 Nisan Pazar gününe kadar uyardı. Açıklamada “tarımsal faaliyetlerle uğraşan vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları, kendi bölgeleri için meteorolojik rapor ve uyarıları dikkatle takip etmeleri önem arz etmektedir” denildi.

Kara dönüşebilir

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahmin Merkezi’nin hava durumuna ilişkin açıklamasında ise şu bilgiler yer aldı: 

“11 Nisan 2022 Pazartesi günü Balkanlar üzerinden gelen soğuk havayla birlikte kuzeybatı kesimlerden başlayarak hava sıcaklıklarının hissedilir derecede (10-15 derece) azalması bekleniyor.”

Soğuyan havanın beraberinde yağmur ve kar getireceği belirtildi. Yurdun büyük bir bölümünde görülmesi beklenen yağışların zamanla kuzey iç ve doğu bölgelerde yüksek kesimler başta olmak üzere yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde etkili olacağı kaydedildi.

17 Nisan’a kadar sürecek

Meteorolojinin uyarısında, soğuk hava dalgasının 11 Nisan sabah 09.00 ve 17 Nisan 2022 sabah 09.00 saatleri arasında etkili olacağı ifade edilirken, zirai don tehlikesiyle birlikte ulaşımda muhtemel aksaklıklar yaşanabileceği ifade edildi.

(TP)

Read More

Leave Your Comments

Your email address will not be published.

Copyright 2011-2021. All Rights Reserved